יום חמישי, 8 בספטמבר 2011

אינטרנט אקספלורר זה לא האינטרנט


יום אחד מתקשרת אליי חמותי לעבודה ומספרת לי שהאינטרנט הפסיק לעבוד והמחשב מציג הודעה באנגלית שהיא לא מבינה מה רשום בתוכו. אז כמו בכל פעם שהיא מתקשרת עם בעיות, שוב עברנו על כל התהליך של הבנת הבעיה כולל ניסיון לפתור את הבעיה עם כיבוי והדלקה של המחשב. מכיוון שהעניין לא צלח אז היא נאלצה לחכות עד שאגיע אלייה הביתה. כאשר הגעתי ביקשתי שהיא תראה לי למה היא חושבת שהאינטרנט לא עובד- היא לחצה על ה- e של מייקרוסופט אינטרנט אקספלורר ואכן הופיעה הודעת השגיאה.
מי שעוד לא הבין- חמותי חשבה שאם ה- e של מיקרוסופט לא עובד אז אין אינטרנט.

איזה לקח ניתן ללמוד מהסיפור הזה? שבמייקרוסופט יש אנשים גאונים (או לפחות היו בעבר) שהטמיעו אצל האנשים תפישות מוטעות, למשל כמו שחמותי בטוחה שה- e של מייקרוסופט זה למעשה האינטרנט ואם הוא לא עובד אז אין אינטרנט. ולמי שלא הבין- מכיוון שמייקרוסופט משתמשים במילה אינטרנט בתוכנה שלהם.

מה עוד ניתן ללמוד מהסיפור הזה? שיש בחוץ ציבור רב מאד של אנשים שלא יודעים בכלל מה זה דפדפן לא שמעו על פיירפוקס ולא על כרום שלא נדבר על ספארי, נטסקייפ, מוזילה, אופרה וסליחה אם שכחתי שם זה או אחר.


אז מה זה דפדפן?
בגדול תוכנה שיודעת לגלוש באינטרנט על ידי הקלדת כתובות של אתרים.
אבל אם נרצה להסתכל על זה קצת יותר מאשר ההגדרה הפשוטה נגלה שזאת תוכנה שקיימת עלייה מלחמת עולם שמוכרת גם בשם מלחמת הדפדפנים.
למה? למה כולם נלחמים על התוכנה הזאת שכל מה שהיא עושה זה להיכנס לאתרים?
שאלה פשוטה עם תשובה פשוטה עוד יותר- כסף והרבה.

 איך עושים כסף מדפדפן?
נתחיל עם זה שגוגל ידועה בעיקר במנוע החיפוש שלה שמכניס לה כסף והרבה. לגוגל יש אינטרס מאד חזק שתגיע אלייה תנועה של אנשים (Traffic) שימשיכו להשתמש במנוע החיפוש שלה. כל עוד אנשים ישתמשו באקספלורר של מייקרוסופט תהיה להם את הבחירה להשתמש במנוע חיפוש אחר (למשל בינג). ברגע שהם ישתמשו בדפדפן של גוגל יהיה לגוגל קל לנתב אותם למנוע חיפוש שלהם.
בנוסף לגוגל יהיה יותר קל להתאים פיצרים חדשים לדפדפן שלה שיניב בעתיד רווחים לגוגל.
מייקרוסופט מאותן הסיבות רוצה להמשיך לשלוט בשוק הדפדפנים כדי לנתב תעבורה למנוע חיפוש (בינג) שלה ולפיצרים שלה.
אז רגע, איך פיירפוקס שאין להם מנוע חיפוש עושה כסף? בעזרת זה שהיא מנתבת הקלדות חיפוש של המשתמשים על הדפדפן שלה אל עבר מנוע החיפוש של גוגל ומקבלת עמלות על כל הקלקה שכזאת.
למעשה זו עוד סיבה לגוגל לקיים דפדפן משל עצמה- כדי לבטל את גזירת הקופון של פיירפוקס.

אוקיי, ראינו שהדפדפנים רוצים שתהיה הרבה תעבורה דרכם אבל האם יש עוד משהו מעבר לזה?
ובכן בוודאי שיש- הכיוון הכללי שהולך אליו עולם המחשבים זה מודל הענן (Cloud) שבגדול אומר שכל מה שנצטרך מהמחשב שלנו כבר יהיה קיים באיזשהו מקום בעולם האינטרנט ולא נצטרך את המחשב האישי שלנו. כל התמונות, מסמכים, ניהול פרוייקטים, קבצים, ניהול משימות שגרתיות, הכל כולל הכל יהיה נגיש אלינו ובעיקר דרך שימוש בדפדפן שלנו. כלומר שהדפדפנים שלנו יידעו למעשה על כל החיים שלנו והשימושים שאנו עושים ברשת ומכאן הצורך הברור שלהם לשלוט בשוק הזה.


אם נחזור לסיפור שסיפרתי בהתחלה- מייקרוסופט בלחץ גדול מאד וזאת מכיוון שהם מאבדים את השליטה על שוק הדפדפנים ויותר ויותר אנשים נהיים מודעים לדפדפנים האחרים וכמו שהבנו שליטה בשוק הזה מתורגמת להרבה כסף ותהיה אף יותר בעתיד הקרוב והרחוק.

אם להוסיף הערה קטנה לחברה הקטנה בשם גוגל- אם אתם רוצים לשלוט בעולם הדפדפנים כדאי לכם ליצור מודעות בקרב הצרכן הפשוט שלא מכיר את הכרום (כמו חמותי) ולא רק בקרב קהילת אנשי המחשבים שמבינים.

1 comments:

אני אחת מאנשי המחשב שמבינים יש לי גוגל כרום
כדאי לנסות

הוסף רשומת תגובה

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More